2018 King’s Guam Futures- Drawsheets, Order of Play, Results & Photos



Order of Play


1st Rd Quals ALSO 3 Final Rd Qualifying matches Saturday Practice Sheet at tournament office
Court 1
1 Starting at 10:00 MSQ Q1 Emil Christian Penafiel (GUM) vs Jesse Delaney (AUS) 1-6, 0-6
2 Not Before 11:00 MSQ Q1 Camden Camacho (GUM) vs Masayoshi Ono (JPN) 0-6, 1-6
3 Not Before 12:30 MSQ Q1 Derek Okuhama (GUM) vs Luan Nguyen (JPN) 6-3, 6-2
4 Not Before 14:00 MSQ Q2 James Ibrahim (AUS) vs Geojun Wu (USA) 6-1, 6-0
Court 2
1 Starting at 10:00 MSQ Q1 Douglas Geiwald (SWE) vs Yasunori Hashikawa (JPN) 1-6, 1-6
2 Not Before 11:00 MSQ Q1 Tomonori Minakawa (JPN) vs Worovin Kumthonkittikul (THA) 5-7, 0-6
3 Not Before 12:30 MSQ Q1 Kento Tagashira (JPN) vs Tomokazu Furukawa (JPN) 0-6, 0-6
4 Not Before 14:00 MSQ Q1 Anuj Anil Patel (IND) vs Sam Ryan Ziegann (AUS) 0-0, 0-0
Court 5
1 Starting at 10:00 MSQ Q1 Albert Creixell Gine (ESP) vs Teppei Uesugi (JPN) 1-6, 1-6
2 Not Before 11:00 MSQ Q1 Nicholas Kamisar (USA) vs Chak Lam Coleman Wong (HKG) 6-3, 6-3
3 Not Before 12:30 MSQ Q1 Winter Meagher (AUS) vs Alex Brenner (USA) 7-5, 5-7, 3-6
4 Not Before 14:00 MSQ Q2 Ryotaro Matsumura (JPN) vs Joseph W. Van Meter (USA) 6-0, 6-1


HAPPY FATHERS DAY Doubles sign in closes 12noon Sunday
Court 1
1 Starting at 10:00 MSQ Q2 Teppei Uesugi (JPN) vs Jesse Delaney (AUS) 7-5, 6-2
2 Not Before 11:00 MSQ Q2 Alex Brenner (USA) vs Derek Okuhama (GUM) 6-1, 6-0
Court 2
1 Starting at 10:00 MSQ Q2 Masayoshi Ono (JPN) vs Nicholas Kamisar (USA) 6-4, 6-4
Court 5
1 Starting at 10:00 MSQ Q2 Yasunori Hashikawa (JPN) vs Worovin Kumthonkittikul (THA) 1-6, 6-1
2 Not Before 11:00 MSQ Q2 Jeremy Sonkin (USA) vs Kento Tagashira (JPN) 6-1, 6-1


REVISED NB TIMES AND NOTE COURT CHANGES
Court 1
1 Starting at 10:00 MS R32 Manu Bajpai (IND) vs Masayoshi Ono (JPN) 1-6, 2-6
2 Not Before 11:00 MS R32 Yuta Shimizu (JPN) [3] vs Derek Okuhama (GUM) 6-0, 6-0
3 Not Before 12:00 MS R32 Hiroyasu Ehara (JPN) [1] vs Ren Nakamura (JPN) 6-4, 6-4
4 Not Before 14:00 MD R16 Yuichiro Inui (JPN)/
Naru Shirafuji(JPN)
vs Yuichi Ito (JPN)/
Shunrou Takeshima (JPN)[2]
4-6, 4-6
5 Not Before 15:00 MD R16 Alex Brenner (USA)/
Jeremy Sonkin (USA)
vs Christopher Cajigan (GUM)/
Jesse Delaney (AUS)
7-6(3), 7-6(3)
Court 4
1 Starting at 10:00 MS R32 Ken Onoda (JPN) vs Sho Katayama (JPN) [5] 3-6, 2-6
2 Not Before 11:00 MS R32 Teppei Uesugi (JPN) vs Kento Takeuchi (JPN) [2] 4-6, 3-6
4 After Rest, Not Before 14:00 MD R16 Nicholas Kamisar (USA)/
Joseph W. Van Meter(USA)
vs Kazuma Kawachi (JPN)/
Ken Onoda (JPN)
5-7, 2-6
5 Not Before 15:00 MD R16 Alec Adamson (USA)/
Alex Hunt (AUS)
vs David Barclay (AUS)/
James Ibrahim (AUS)
7-5, 6-2
Court 5
1 Starting at 10:00 MS R32 Alec Adamson (USA) vs Thomas Fancutt (AUS) [4] 7-6(4), 1-6, 6-7(4)
2 Not Before 11:00 MS R32 Ryotaro Matsumura (JPN) vs Niklas Johansson (SWE) 4-6, 6-3, 4-6
5 Not Before 15:00 MD R16 Rimpei Kawakami (JPN)/
Daisuke Sumizawa(JPN)
vs Jake Delaney (AUS)/
Thomas Fancutt (AUS) [4]
7-5, 6-7(5), 8-10


REVISED REVISED DUE TO RAIN
Court 1
1 Starting at 10:00 MS R32 Shunrou Takeshima (JPN) [9] vs Alex Hunt (AUS) 6-3, 6-2
2 Not Before 11:00 MS R32 Christopher Cajigan (GUM) vs Hank Hill (USA) 6-3, 4-6, 7-5
Court 2
3 Not Before 17:00 MD R16 Yuta Shimizu (JPN)/
Kento Takeuchi (JPN) [3]
vs Camden Camacho (GUM)/
Masayoshi Ono (JPN)
6-2, 7-5
Court 4
1 Starting at 10:00 MS R32 Kazuma Kawachi (JPN) vs Yuichiro Inui (JPN) 6-7, 6-1 6-2
2 Not Before 11:00 MS R32 James Ibrahim (AUS) vs Naru Shirafuji (JPN) 5-7, 6-3, 3-6
Court 5
1 Starting at 10:00 MS R32 Rimpei Kawakami (JPN) vs Jake Delaney (AUS) [8] 6-1, 6-1
2 Not Before 11:00 MS R32 Alex Brenner (USA) vs Jeremy Sonkin (USA) 1-6, 2-6


Doubles Alternates closes 1.30pm Finals Plan: Doubles Saturday, Singles Sunday
Court 1
1 Starting at 10:00 MS R32 Keisuke Numajiri (JPN) vs David Barclay (AUS) 6-1, 2-6, 2-6
2 Not Before 11:00 MS R16 Hiroyasu Ehara (JPN) [1] vs Naru Shirafuji (JPN) 6-4, 6-3
3 Not Before 12:30 MS R16 Yuya Shimizu (JPN) [3] vs Christopher Cajigan (GUM) 6-0, 6-1
4 Not Before 15:00 MD R16 Derek Okuhama (GUM)/
Emil Christian Penafiel (GUM)
vs Kento Tagashira (JPN)/
Teppei Uesugi (JPN)
2-6, 0-6
5 Not Before 16:00 MD R16 Hiroyasu Ehara (JPN)/
Sho Katayama (JPN) [1]
vs Manu Bajpai (IND)/
Hank Hill (USA)
6-2, 6-1
Court 4
1 Starting at 10:00 MS R32 Sam Ryan Ziegann (AUS) vs Worovin Kumthonkittikul (IND) 7-5, 4-1 RET
2 Not Before 11:00 MS R16 Kazuma Kawachi (JPN) vs Thomas Fancutt (AUS) [4] 6-1, 4-6 6-7(4)
3 Not Before 12:30 MS R16 Shunrou Takeshima (JPN)[9] vs Masayoshi Ono (JPN) 6-3, 6-2
Court 5
1 Starting at 10:00 MS R32 Yuichi Ito (JPN) [6] vs Daisuke Sumizawa (JPN 6-3, 4-6, 6-3
2 Not Before 11:00 MS R16 Jeremy Sonkin (USA) vs Sho Katayama (JPN) [5] 6-7(2), 5-7
3 Not Before 12:30 MS R16 Niklas Johansson (SWE) vs Kento Takeuchi (JPN) [2] 6-3, 6-4
4 After Rest, Not Before 14:00 MD QF Alex Brenner (USA)/
Jeremy Sonkin (USA)
vs Jake Delaney (AUS)/
Thomas Fancutt (AUS) [4]
1-6, 0-6


Plan for Finals: Singles SUNDAY, Doubles SATURDAY
Court 1
1 Starting at 10:00 MS R16 Yuichi Ito (JPN) [6] vs David Barclay (AUS) 6-2, 6-2
2 Not Before 11:00 MS R16 Sam Ryan Ziegann (AUS) vs Rimpei Kawakami (JPN) 4-6, 3-6
3 Not Before 12:30 MD QF Hiroyasu Ehara (JPN)/
Sho Katayama (JPN)[1]
vs Alec Adamson (USA)/
Alex Hunt (AUS)
6-0, 6-3
4 After Rest, Not Before 14:00 MD QF Kazuma Kawachi (JPN)/
Ken Onoda (JPN)
vs Yuichi Ito (JPN)/
Shunrou Takeshima (JPN) [2]
1-6, 2-6
Court 5
2 Starting at 11:00 MD QF Yuta Shimizu (JPN)/
Kento Takeuchi (JPN)[3]
vs Kento Tagashira (JPN)/
Teppei Uesugi (JPN)
7-6(2), 6-3


Singles Quarter-Finals Doubles Semi-Finals
Court 1
1 Starting at 10:00 MS QF Hiroyasu Ehara (JPN) [1] vs Sho Katayama (JPN) [5] 7-6(8), 6-4
2 Not Before 11:00 MS QF Yuichi Ito (JPN) [6] vs Niklas Johansson (SWE) 7-6(4), 6-1
3 After Rest, Not Before 13:00 MD SF Hiroyasu Ehara (JPN)/
Sho Katayama (JPN) [1]
vs Yuta Shimizu (JPN)/
Kento Takeuchi (JPN) [3]
4-6, 7-5, 10-6
4 After Rest, Not Before 14:00 MD SF Jake Delaney (AUS)/
Thomas Fancutt (AUS) [4]
vs Yuichi Ito (JPN)/
Shunrou Takeshima (JPN) [2]
4-6, 7-6(5), 10-5
Court 5
1 Starting at 10:00 MS QF Yuta Shimizu (JPN) [3] vs Rimpei Kawakami (JPN) 4-6, 6-1, 2-1 RET
2 Not Before 11:00 MS QF Shunrou Takeshima (JPN) [9] vs Thomas Fancutt (AUS) [4] 4-6, 5-7


Singles Semi Finals Doubles Final
Court 1
1 Starting at 10:00 MS SF Hiroyasu Ehara (JPN) [1] vs Yuta Shimizu (JPN) [3] 6-3, 2-6, 3-6
2 Not Before 11:00 MS SF Thomas Fancutt (AUS) [4] vs Yuichi Ito (JPN) [6] 6-7(4), 4-6
3 After Rest, Time TBA MD F Hiroyasu Ehara (JPN)/
Sho Katayama (JPN) [1]
vs Jake Delaney (AUS)/
Thomas Fancutt (AUS) [4]
6-3, 6-3


Singles Semi Finals Doubles Final
Court 1
1 Starting at 10:00 MS F Yuta Shimizu (JPN) [3] vs Yuichi Ito (JPN) [6] 6-3, 6-2

Tournament Photos











Sponsors